Svētku prezentācijas kori

VIII Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku prezentācijas kori.

DĀNIJA

Orhūsas kamerkoris, mākslinieciskais vadītājs Ēriks Bjērns-Lunds

Orhūsas kamerkori 1980.gadā dibinājis Ēriks Bjērns-Lunds, kurš joprojām ir kora mākslinieciskais vadītājs.

Kora repertuārā -  gan  liturģiskie, gan laicīgie darbi - moderni, vēsturiski, tostarp arī nesen radīti skaņdarbi – Vagna Holmboe, Palles Mikkelborga, Nilsa la Koura, Pēra Skrivera, Ērika Haumanna un starp tiem arī Ērika Bjērna Lunda paša kompozīcijas.

Kora koncertu kalendārs ir ļoti saspringts. „Mūsu mērķis ir dziedāt ne tikai a capella, bet arī regulāri izpildīt lielformāta darbus - parasti sadarbībā ar citiem, piemēram, ar Jitlandes ansambli un Orhūsas simfonisko orķestri. Mūsu iepriekšējā repertuārā bija iekļauti tādi darbi kā Forē „Rekviēms”, Hendeļa „Mesija”, Baha  „Ziemassvētku oratorija” un  „Sv. Mateja Pasija”

Verdi „Rekviēms”, Britena „Kara Rekviēms” un Brāmsa „Vācu Rekviēms”.

Koris ir bijis turnejās Vācijā, Čehoslovākijā, Francijā, Skandināvijā un Kanādā.

Kamerkoris ir ierakstījis vairākus CD, no kuriem jaunākais (2012) ir Ziemassvētku antoloģija ar nosaukumu Julens tonera („Ziemassvētku skaņas”). 2005. gadā viņi ierakstīja Byens Lys („Pilsētas gaismas”), vairākus ļoti iemīļotus un jau sen populārus Kaia Normana Andersena, Oges Stentofta un citu dāņu komponistu darbus. Bez šiem, ir izdoti arī divi CD ar Frederika Deliusa kora darbiem (ieskaņoti kopā ar Orhūsas Simfonisko orķestri), CD ar Ērika Haumanna un Pēra Skrivera darbiem un dāņu dziesmu CD ar nosaukumu Lad os ud over engen gå („Iesim pār pļavu”).

IGAUNIJA 

Tartu Universitātes kamerkoris, diriģente Trīna Koha

Tartu Universitātes kamerkoris dibināts 1971.gadā, un kopš tā laika vairāk nekā pustūkstotis dziedātāju, galvenokārt studenti un Tartu Universitātes absolventi, ir dziedājuši šajā korī. Koris jau daudzus gadu desmitus ir bijis unikāls, spilgts un dedzīgs - tas bijis daudzu aizraujošu koru koncertu iniciators, aktīvi līdzdarbojies Igaunijas kora mūzikas attīstībā un vienmēr ar prieku piedalījies Igaunijas Dziesmu svētkos.

Tartu Universitātes kamerkoris bieži uzstājas svinīgos Tartu Universitātes un Tartu pilsētas pasākumos. Repertuārā īpašu vietu ieņem klasiskā igauņu kora mūzika (īpaši Marts Sārs, Kiriluss Krēks, Veljo Tormiss un Arvo Perts). 2013. un 2015.gadā koris ieguva 2.vietu A-līmeņa kategorijā prestižā vietējā jaukto koru konkursā "Tuljak". 2015. gadā Tartu Universitātes kamerkoris ir viens no Tartu pilsētas reprezentatīvākajiem koriem.

LIETUVA

Šauļu Valsts kamerkoris Polifonija, mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Toms Ambrozaitis.

Valsts kamerkoris Polifonija ir viens no vissenākajiem profesionālajiem kolektīviem Lietuvā - dibināts 1974.gada 31.decembrī.

Diriģents Sigits Vaičūlonis izveidoja senās mūzikas vokālo ansambli, vienīgo Lietuvā, kas izpildīja renesanses un baroka laikmetu komponistu skaņdarbus. Sākotnēji tas bija Šauļu Pedagoģiskā institūta, bet vēlāk - Šauļu Mūzikas vidusskolas ansamblis. 1979. gadā kolektīvam tika piešķirts Nacionālā ansambļa goda nosaukums un tas ieguva nosaukumu Polifonija. 1986.gadā ansamblim Polifonija  tika piešķirts profesionāļu statuss un tas kļuva par Šauļu Valsts jaukto kamerkori.

No 2006.  līdz  2010.gadam kori vadīja Gedimins Ramanausks. No 2011.gada Šauļu Valsts kamerkora Polifonija vadību ir pārņēmis Toms Ambrozaitis. Kora repertuārs ir ārkārtīgi plašs: no renesanses un baroka līdz laikmetīgajai mūzikai, no miniatūrām līdz liela apjoma darbiem.

Kora četrdesmit gadu pastāvēšanas laikā notikuši apmēram 2000 koncertu, koris bijis turnejās Latvijā, Igaunijā, Baltkrievijā, Ukrainā, Krievijā, Polijā, Čehoslovākijā, Bulgārijā, Zviedrijā, Vācijā, Itālijā, Francijā, Argentīnā, Brazīlijā. Starptautisku konkursu Polijā (1989), Brazīlijā (1990) un Itālijā (1992, 1998, 1999) laureāts.

Pēc kora Polifonija iniciatīvas Šauļos notiek ikgadējais festivāls Resurrexit.

NORVĒĢIJA

Kamerkoris Collegium Vocale, diriģents Ketils Jūle Bjērnstads Belsoss.

Kamerkoris Collegium Vocale  ir viens no vadošajiem amatieru jauktajiem koriem Norvēģijā.

Koris dibināts 1971.gadā, apvienojot  dziedātājus no skolotāju sagatavošanas koledžas Hāmarā Norvēģijas austrumdaļā. Lai gan kora mēģinājumi vēl joprojām  notiek Hāmarā, kora 30 dalībnieki jau pārstāv visu reģionu. Kora repertuārs ir ļoti plašs un daudzveidīgs - no baznīcas mūzikas – jaunākie iestudējumi Baha St.John Passion un Haidna Creation - līdz mūsdienu, tautas un populārajai mūzikai.

Pēdējos gados koris ir guvis izcilus panākumus valsts un starptautiskos konkursos, tai skaitā zelta medaļas festivālā Musica Mundi Helsingborgā (2004), Maltā (2009), koru konkursā Riva del Garda Itālijā (2013) un Starptautiskajā koru konkursā Marktoberdorfā, Vācijā (2007). Norvēģijas Nacionālajā koru mūzikas konkursā 2012.gadā saņēma divus zelta diplomus, ierindojoties pirmajā vietā laicīgās mūzikas klasē un trešajā vietā sakrālās mūzikas klasē.

Collegium Vocale uzstājas kopā ar profesionāliem Norvēģijas un starptautiski pazīstamiem solistiem. Koris regulāri piedalās dažādos festivālos un darbojas arī kā kora mūzikas studentu mācību koris.

SOMIJA

Kamerkoris Ahjo Ensemble, mākslinieciskais vadītājs Pāvo Hieki

Ahjo Ensemble ir jauns un ambiciozs kamerkoris no Helsinkiem, dibināts 2013. gada janvārī. Pirmajos divos savas pastāvēšanas gados Ahjo Ensemble ir izpildījis galvenokārt mūsdienu somu komponistu darbus. Pēdējā laikā kora uzmanība pievērsta reformatoram, bet daļēji novārtā atstātam komponistam Bengts Jūhansons, kurš bija arī agrīnās somu elektroniskās mūzikas pionieris. 2015.gada pavasarī kopā ar komponistu Antons Valle, kurš tika lūgts uzrakstīt īpašu elektroniskās mūzikas pavadījumu šim skaņdarbam, koris izpildīja Jūhansona Triptych.

Ahjo Ensemble bija viens no starptautiskā kora kompozīciju konkursa VocalEspoo Festival organizatoriem un uzstājās tā atklāšanas koncertā 2014. gada jūnijā. 2015.gadā kopā ar diriģenti Daliu Stasevsku korim ir ieplānota dalība Kamarikeses Mūzikas un mākslas festivālā.

ZVIEDRIJA

Helsingborgas kamerkoris, mākslinieciskā vadītāja Ilze Štāla- Stegē

Helsingborgas kamerkoris Sverkera Zadiga vadībā dibināts 1984.gadā. Kopš 2014.gada augusta tā mākslinieciskā vadītāja ir Ilze Štāla- Stegē. Kora sastāvā ir 22 dziedātāji no Dienvidzviedrijas reģiona Skones un Dānijas. Tas galvenokārt koncertē baznīcās, izpildot gan garīgo, gan laicīgo mūziku. Repertuārā ir gan agrīnās renesanses, gan baroka un romantisma laikmetu darbi, kā arī mūsdienu skaņdarbi.

Koris ir sniedzis aptuveni 400 koncertus mazākos un lielākos pasākumos. Lielākie kora un orķestru  sadarbības projekti - Larsa-Ērika Lāšona liriskā svīta God in Disguise (1989),  Hendeļa Mesija (1990 un 2010), Mocarta Mass in C Minor (1991 un 2007), Mocarta Rekviēms (2003), Baha Messe in h-moll (2005) un Lindberga Rekviēms (2008).
1995.gadā reģionālā radio stacija un Music in Skåne organizēja koru konkursu, kurā Helsingborgas kamerkoris ieguva pirmo vietu jaukto koru kategorijā. Vairākas reizes koris organizējis koncertus, uzaicinot viesmāksliniekus, tai skaitā Erlandu Hagegordu, Ulli Ādolphsonu, Svenu-Bertilu Taubi un Lēnu Villemarku.

Koris uzstājas ar koncertiem Zviedrijā un ārvalstīs (Čehijā, Jordānijā, ASV) un ir ieskaņojis vairākus CD, piemēram, Uti vår Hage (Naxos), kas 2008.gadā saņēma Zelta disku pat pirms tas tika laists klajā!

PROGRAMMA

Birkas

Lietuva Igaunija Somija Norvēģija Zviedrija Dānija Prezentācijas kori