Pasaulē grandiozākais „Carmina Burana” atskaņojums Mežaparkā

Karla Orfa kantāti „Carmina Burana” izpildīs Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku kopkoris - ap 8 000 dziedātāju!

2015.gada 28.jūnijā Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku ietvaros Rīgā, Mežaparka Lielajā estrādē būs iespēja baudīt Karla Orfa skatuvisko kantāti „Carmina Burana”, ko izpildīs Svētku kopkoris jeb apmēram 8 000 dziedātāju no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas un Islandes.

Foto: Reinis Oliņš

Viens no visbiežāk atskaņotajiem un ierakstītajiem 20. gadsimta klasiskās mūzikas darbiem, kas ataino laicīgo tematiku – dzīves īslaicīgumu, veiksmi un bagātību, baudu un postu -, noslēgss Svētku divdesmito jubilejas gadu.

Pirmie Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki, kuru idejas autors ir izcilais diriģents Imants Kokars, notika Latvijā, Rīgā, kopā pulcējot gandrīz 6 000 dziedātāju no Baltijas un Ziemeļvalstīm. Apceļojot Zviedriju, Norvēģiju, Lietuvu, Igauniju, Islandi un Somiju, pēc 20 gadiem svētki atkal atgriežas Latvijā, lai ar vērienīgu programmu priecētu Latvijas iedzīvotājus un viesus.

„Carmina Burana” tulkojumā no latīņu valodas nozīmē „Bavārijas dziesmas”. Skaņdarbs pirmoreiz tika uzvests Frankfurtes Operā 1937. gadā un iestudējuma panākumi nemaldināja – „Carmina Burana” ir viens no pieprasītākajiem skaņdarbiem pasaules koncertzālē un skaņdarba ievaddaļa „O Fortuna” ir kļuvusi par vienu no populārākajiem motīviem pasaules mūzikā, kinofilmās un reklāmās.

Pats komponists skaņdarbu raksturojis kā dvēseles gara uzvaru, kas gūta caur miesiskā un kosmiskā sintēzi.

Karls Orfs, ievērojamākais orķestra meistars, ir savdabīga, universālām zināšanām apveltīta personība, komponists, diriģents, pianists un pedagogs. Komponista mūzika nenoliedzami ir eleganti vienkārša un viegla, tā spēj iekarot jebkuru auditoriju. Tāpat K. Orfs devis nenovērtējamu ieguldījumu bērnu muzikālajā audzināšanā, kuras pamatā bijusi improvizācija. Ar šo metodi viņš lika pamatus vienai no 20. gadsimta lielākajām pasaules mēroga muzikālās audzināšanas pedagoģiskajām sistēmām.

Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki notiks no 2015. gada 25. līdz 28. jūnijam Rīgā un Latvijas novados.

Svētku noslēguma koncerts vienlaikus būs arī Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē kultūras programmas noslēguma pasākums Latvijā, tādējādi piesaistot gan Latvijas, gan visas Eiropas sabiedrības uzmanību dziesmu svētku tradīcijai.

2015. gadā plānotos svētkus sagatavo un rīko Kultūras ministrija un Latvijas Nacionālais kultūras centrs, sadarbojoties ar Ārlietu ministriju un Latvijas Prezidentūras Eiropas Savienībā Padomē sekretariātu, Iekšlietu ministriju, Valsts policiju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Veselības ministriju un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Latvijas pašvaldībām, Latvijas Televīziju un Latvijas Radio, nevalstiskajām organizācijām, kā arī Baltijas un Ziemeļu valstu organizācijām.

 Biļetes uz Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētku noslēguma koncertu varēs iegādāties Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv maija beigās. 

Birkas

Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki Carmina Burana