Par Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētkiem

Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki notiks no 2015. gada 25. līdz 28. jūnijam Rīgā un Latvijas novados.

2015. gadā Svētku tradīcijai aprit 20 gadi - šo gadu laikā Svētki sarīkoti visās Svētku tradīcijā iesaistītajās dalībvalstīs. Jubilejas gadā tos kārtējo reizi jārīko Latvijai.

Svētku dalībnieki – apmēram 8000 dziedātāju no Svētku dalībvalstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Dānijas, Īslandes. Kā Svētku dalībniekus plānots uzaicināt arī latviešu diasporas korus no Eiropas un citām pasaules valstīm.

Svētku tradīcija iedibināta 1995.gadā ar mērķi pulcēt kopā Baltijas un Ziemeļvalstu amatierkorus, izkopjot Dziesmu un deju svētku tradīcijai raksturīgo kopdziedāšanu, t.sk. izpildījumā a cappella, kura līdz tam bijusi raksturīga tikai Baltijas valstīs, un sekmēt Eiropas valstu kultūras apmaiņu.

Svētku idejas autors ir izcilais diriģents Imants Kokars. Pirmie Svētki notika Latvijā, Rīgā, kopā pulcējot gandrīz 6000 dziedātāju no Baltijas un Ziemeļvalstīm. Turpmākajos gados Svētki organizēti: Visbijā, Zviedrijā (1997), Skienā, Norvēģijā (2000), Klaipēdā, Lietuvā (2002), Tartu, Igaunijā (2008), Reikjavīkā, Islandē (2010), Helsinkos, Somijā (2012).

Tā kā laikā no 2015.gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam Latvija ir prezidējošā valsts Eiropas Savienības Padomē, Svētkus ir plānots sarīkot kā Prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmas noslēguma pasākumu Latvijā.

„Latvija ir koru lielvalsts. To pierāda Dziesmu svētku tradīcija, kuras vairāk nekā 140 gadu ilgajā vēsturē latvieši augstā līmenī izkopuši a cappella kordziedāšanu un reizi piecos gados, tiekoties Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos, rada vienu no skanīgākajiem kopkoriem pasaulē. Latvijas vārdu pasaulē regulāri nes arī mūsu koru izcilie sasniegumi dažādos starptautiskos konkursos. 2014. gada vasarā Latvijā notika Pasaules koru olimpiāde, kuras laikā Rīga uzņēma 20 000 koru dziedātāju no visas pasaules. Arī nākamgad ikvienam svētku dalībniekam būs iespēja piedzīvot brīnumu, ko rada balsu tūkstošu kopkoris Mežaparka lielajā estrādē,” aicina svētku rīkotāji.

2015.gadā plānotos Svētku sagatavo un rīko Kultūras ministrija un Latvijas Nacionālais kultūras centrs, sadarbojoties ar Ārlietu ministriju un Latvijas Prezidentūras Eiropas Savienībā Padomē sekretariātu, Iekšlietu ministriju, Valsts policiju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Veselības ministriju un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Latvijas pašvaldībām, Latvijas Televīziju un Latvijas Radio, nevalstiskajām organizācijām, kā arī Baltijas un Ziemeļu valstu organizācijām.

Birkas

Latvija Ziemeļu un Baltijas valstu Dziesmu svētki